Włochy - Region Piemont

Piemont, czyli „podnóże gór” (Alp) leży w północno-zachodnich Włoszech w okolicy Turynu. Stolicą regionu jest miasto Asti.

Region ten jest, obok Toskanii, największym regionem winiarskim Włoch i tylko w Toskanii ma godnego rywala. Pod względem wielkości produkcji jest to drugi po Toskanii region we Włoszech i największy producent win musujących, a drugi na świecie po Szampanii. Produkcja win piemonckich koncentruje się na trzech obszarach: Monferato (wokół Asti), Alessandria (wokół Alba) i Langhe. Podobnie jak w Burgundii przeważają tu małe winnice.

Piemont posiada 7 stref produkcji win klasy DOCG: Asti i Moscato d’Asti, Brachetto d’Acqui, Barbaresco, Barolo, Gattinara, Gavi lub Cortese di Gavi, Ghemme oraz 45 stref dla win DOC.

Charakter win i potraw piemonckich porównuje się z burgundzkimi. W obu regionach są krzepkie, bogate, dojrzałe i… nierozłączne.

Piemont posiada własny mikroklimat charakteryzujący się gorącym sezonem wzrostu i dojrzewania winogron, po którym następuje mglista jesień i często równie mglista, chłodna zima.

Najważniejsze apelacje winiarskie Piemontu to:

1) Barolo (około 1.200 ha) z wioskami-gminami La Morra, Serralunga d’Alba, Montforte d’Alba, Barolo i Castiglione Faletto.

2) Barbaresco z gminami Neive, Barbaresco i Treiso.

Poza tym: Barbera d’Alba, Barbera d’Asti, Dolcetto d’Alba, Dolcetto d’Asti, Langhe, Moscato d’Asti (znane z produkcji win musujących).

Najważniejsze szczepy czerwone Piemontu to Nebbiolo oraz Barbera i Dolcetto. Ponadto spotyka się tu także Grignolino, Freisa, Favorita oraz Cabernet Sauvignon. Białe szczepy to Muscat (Moscato), Arneis, Cortese di Gavi, Erbaluce di Caluso, a także Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Nazewnictwo win piemonckich bierze swój źródłosłów od nazw geograficznych (Barolo, Barbaresco – miejscowości, Langhe – wzgórza) bądź od nazwy winogron (Barbera, Dolcetto), wreszcie często z dodaną nazwą dystryktu (d’Asti, d’Alba).

Nebbiolo - najszlachetniejsza odmiana gron czerwonych dająca ciepłe, smakowite, krzepkie i wielowymiarowe wina. Barbera - będąca najważniejszą odmianą w regionie daje wina o podobnym charakterze jak Nebbiolo, o nieco śliwkowym aromacie. Dolcetto - to wina znacznie łagodniejsze od Barbery czy Nebbiolo, świetnie zrównoważone, sprężyste i owocowe z nutą goryczki, o niezbyt długim potencjale starzenia. Grignolino - to lekkie pikantne wina nadające się do szybkiej konsumpcji.

Charakter win:

Barolo – twarde, taninowe i surowe, ale jednocześnie jedno z najsmakowitszych win na świecie o dużym potencjale starzenia (8-25 lat).

Barbaresco - nierzadko lepiej zrównoważone i lżejsze niż Barolo, o podobnym smaku i aromacie, ale posiadające więcej nut owocowych z niuansami cedru i czekolady. Potencjał starzenia podobnie wysoki (8-25 lat).

Dolcetto - wbrew nazwie to wina wytrawne, owocowe o smaku jeżyn migdałów, czekolady i korzeni.

Barbera - wina o silnej nucie owocowej, bardzo dojrzałe o dość wysokiej kwasowości ale dobrze zrównoważonej.

Interesujące, że jeszcze w XIX w. Nebbiolo w Piemoncie było podstawą tworzenia win słodkich, dopiero od połowy stulecia jeden z francuskich enologów nauczył miejscowych winiarzy jak kończyć fermentację, aby otrzymywać potężne, wytrawne wina z późnych zbiorów, starzone dowolnie długo w wielkich dębowych kadziach.

 

GIANFRANCO ALESSANDRIA

Gianfranco Alessandria to mała, rodzinna winnica, której prowadzenie przejęły, po śmierci ojca, córki kontynuując tym samym tradycję rozpoczętą dwa pokolenia wcześniej. Winnica znajduje się w miejscowości Monforte d’Alba, niedaleko Barolo. Z czasem przyciągnęła uwagę miłośników wina pozwalając im odkryć historię i smak miejscowego jedzenia i wina.

W 1989 r. winnica obejmowała teren 4 hektarów i produkowała wina głównie dla rynku lokalnego. Obecnie zajmuje 5,5 hektara i dodatkowo 1,5 hektara jest wynajmowane. Stopniowo odbywała się jej modernizacja, przybywało maszyn niezbędnych przy nowoczesnej produkcji wina i obecnie produkują około 45 tysięcy butelek rocznie. Wszystkie winnice położone są od strony południowo – wschodniej, co pozwala na produkcję win o mocnej strukturze, świeżości, eleganckich i trwałych.

Właściciele bazują na naturalnych zasadach produkcji. Prowadzą uprawy ekologiczne stosując możliwie jak najmniejszą ilość nawozów sztucznych, dbając w ten sposób o środowisko i zdrowie konsumentów.

Od samego początku w winnicy stopniowo obniżano wydajność winogron z hektara, co czynie je zdrowszymi i bardziej odpornymi, a w rezultacie pozwala na uzyskanie wyższej jakości wina.

Uprawiane tutaj szczepy winogron to Dolcetto, Barbera and Nebbiolo.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody