rhone

Châteauneuf du Pape znajduje się w najbardziej suchej części Doliny Rodanu. Wieje tutaj często silny wiatr mistral, który bywa odpowiedzialny za nieurodzaj.

Winnice położone na terenie apelacji obejmują ok. 3200 ha i produkują ok. 110 tysięcy hektolitrów wina rocznie. Większość z nich to wina czerwone. Co ciekawe, zasady apelacji nie pozwalają na produkcję win różowych.

Apelacja obejmuje gminy: Châteauneuf du Pape, Bédarrides, Courthézon, Orange i Sorgues.

Chateauneuf Du Pape jest ciekawą francuską apelacją - prawo pozwala tutaj na wytwarzanie wina z aż 18 różnych szczepów winogron (do 2009 roku dopuszczalnych było 13 szczepów), co daje duże pole do popisu dla producentów.

Mimo tych możliwości, głównie wykorzystuje się 4 główne szczep: Grenache (Noir) - 72% upraw, Syrah - 10,5% i Mourvedre  - 7%, łatwo więc się domyślić, że dominują tutaj wina czerwone.

Choć nazwa miejscowości Châteauneuf du Pape (nowy zamek papieski) jest stosunkowo młoda, bo wywodzi się z XIX wieku, to jednak nawiązuje do znacznie starszej historii. Wytłaczane symbole władzy papieskiej na butelkach win z Doliny Rodanu są nawiązaniem do czasów, które w historii Kościoła określa się mianem niewoli awiniońskiej. Podstawą tego najdłuższego w dziejach Kościoła konfliktu był konflikt pomiędzy królem Francji Filipem IV Pięknym a papieżem Bonifacym VIII (właściwie Benedetto Gaetani). Król za wszelką cenę dążył do podporządkowania sobie papiestwa, na co nie mógł wyrazić zgody ten drugi. W dodatku Bonifacy VIII wydał bullę, w której zabraniał nakładania podatków na duchowieństwo bez zgody papieża. Bonifacy VIII naraził się także głosząc wyższość władzy duchownej nad świecką. W momencie kulminacyjnym Filip Piękny rozkazał swojemu kanclerzowi pojmać papieża i uwięzić go w Anagni. Chociaż wypuszczono go wkrótce na wolność, to jednak Bonifacy nie wytrzymał szoku i zmarł w 1303 roku. Dwa lata później został wybrany nowy papież, kandydat króla francuskiego - Bertrand de Got, który przyjął imię Klemensa V. Pod naciskiem Filipa Pięknego oraz za sprawą zamieszek antyfeudalnych w Rzymie, zgodził się na przeniesienie swojej siedziby do Awinionu w 1309 roku, gdzie wybudowano imponujący system pałacowy. Zaczęto także zakładać winnice. Prawdziwy rozkwit zawdzięczają one jednak następcy Klemensa – Janowi XXII. On to uznawany za wielkiego orędownika winiarstwa obrał obecną miejscowość Châteauneuf du Pape za swoją letnią rezydencję, budując w niej, na miejscu dawnej twierdzy templariuszy, „nowy zamek papieski”, czyli właśnie Châteauneuf du Pape. Papież Jan XXII gustował w winach burgundzkich, ale chętnie pijał również lokalne produkty. Po jego panowaniu wina zostały nazwane „Vin du Pape” a później „Châteauneuf-du-Pape”.

Przed I wojną światową Châteauneuf-du-Pape było sprzedawane wyłącznie w sąsiedniej  Burgundii. Renesans Châteauneuf du Pape datuje się na okres po roku 1923. Wtedy to, miejscowy winiarz, Barona le Roy z Chateau Fortia wymyślił system, który następnie rozwinął się w słynne Appelation Controlee. Tak więc to właśnie w Châteauneuf-du-Pape narodził się francuski system apelacji.

Styl win:

Ciepły klimat tej części regionu kształtuje styl rodzącego się tu wina. Wpływ na jego odmienność mają tutejsze warunki glebowe. Chodzi tu głównie o "galets", kamienne okrąglaki, które występują na części parceli masowo. Nagrzewają się one podczas dnia, by nocą oddać nagromadzone ciepło winorośli. Dotyczy to tylko niewielu winnic i nie daje gwarancji dobrego wina. Ma natomiast niewątpliwy wpływ na jego styl.

18 dopuszczonych szczepów to wystarczająco dużo, by wyprodukować "sikacza", ale też na tyle dużo, by stworzyć dzieło sztuki. Chociaż wykorzystanie wszystkich 18 szczepów pozostaje raczej w sferze anegdot.

Można tu spotkać wina tryskające świeżością, miękkie, przyjemne. Jednak ton apelacji nadają producenci win solidnych, długowiecznych.

Na wzmiankę zasługują białe Châteauneuf du Pape - wina niezwykle rzadkie, w Polsce szczególnie. Cechuje je przyjemna cielistość połączoną z ciekawymi owocowymi akcentami. Pija się je raczej młode. Chociaż ich produkcja jest marginalna, to dopełniają interesującego obrazu apelacji.

 

DOMAINE DE LA PIERRE

Winnica malowniczo położona wśród wzgórz, w sercu doliny Rodanu, z widokiem na zamek, którego historia sięga XVI w. Odpowiednie nasłonecznienie stoków, panujący tu klimat śródziemnomorski oraz rodzaj gleby powodują, że rosnące tutaj szczepy Garnacha i Syrah dają wyśmienite owoce, a wyprodukowane z nich A.O.C. Chateauneuf du Pape jest powodem do dumy właścicieli winnicy.

Winorośl rośnie tutaj na dwóch rodzajach gleby: piaszczystej oraz kamienistej, która kumuluje ciepło promieni słonecznych dając pełne w smaku, aromatyczne owoce.

Dumą winnicy są stare krzewy, z których najstarsze mają 111 lat!

Winnica, wraz z wieloma innymi producentami, zrzeszona jest w spółdzielni wina, która czuwa nad poszanowaniem tradycji i broni wspólnych interesów producentów.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody