Wina Piwnicy Smaków - region SycyliiTo nie tylko mafia i wulkany! Największa włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym ma niezwykle bogatą historię, będąc skrzyżowaniem wielu kultur i cywilizacji, która wywarły znaczący wpływ na produkcję wina w tym regionie. Odkrycia archeologiczne potwierdzają, iż Sycylia była jednym z pierwszych regionów włoskich, który poznał kulturę uprawiania winogron i produkcji wina. Historia winiarstwa na Sycylii sięga już czasów antycznych, kiedy to pierwsze szczepy winorośli przywieźli tu Fenicjanie. Za czasów Greków wyspa była jednym z największych eksporterów tego trunku. Winiarstwu sprzyjały przede wszystkim świetne warunki klimatyczno – glebowe. Śródziemnomorski, suchy i ciepły klimat od zawsze sprzyjał uprawom. Pochodzące z okolic Messyny złociste, słodkie Mamertino już w czasach rzymskich uznawane było za jedno z najwyśmienitszych win Italii. Również dzisiaj wyspa posiada najwięcej winnic spośród wszystkich włoskich regionów.

Przez wiele lat wina sycylijskie nie cieszyły się tak dobrą opinią, jak wina z Piemontu czy Toskanii. Gorący, niemal afrykański klimat sprzyjał dużej wydajności winnic i masowej produkcji niedrogich, lecz pozbawionych finezji i elegancji win. Wyjątkiem były wina słodkie, wspomniane już Mamertimo i przede wszystkim przesławna Marsala wyrabiana na zachodnim krańcu wyspy, wokół miasteczka o tej samej nazwie. Jest to wino wzmacniane destylatem, często z dodatkiem słodkiego syropu z gotowanego soku winogron, dojrzewające wiele lat w drewnianych beczkach. Białe lub czerwone wino Marsala zawiera około 18% alkoholu. Jest to wino które leżakuje przynajmniej przez rok zanim trafi do sprzedaży. Podczas dojrzewania wino wzmacnia się spirytusem i dosładza skondensowanym moszczem winnym. Słodsze rodzaje wina podaje się pod koniec posiłku, bez dodatków, lecz młodą wytrawną Marselę pija się jako aperitif.

W ostatnich latach tutejsi winiarze sporo zainwestowali i zaczęli stosować nowoczesne technologie produkcji. Wiele wybitnych win powstaje z rodzimych odmian winorośli - przede wszystkim Nero d’Avola (lub Calabrese), Nerello Mascalese i Perricone (lub Pignatello) - wśród odmian ciemnych oraz Inzolia i Grecanico - wśród odmian jasnych. Duże znaczenie odgrywają też międzynarodowe szczepy takie jak: Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah, które dają na Sycylii świetne rezultaty.

Sycylijskie wina charakteryzują się przede wszystkim mocnym smakiem, ale też i dużą zawartością alkoholu, co jest wynikiem nasłonecznienia (250 słonecznych dni w roku) i względnie dużych wysokości. Szerokość geograficzna na jakiej leży wyspa jest tożsama z szerokością geograficzną Australii.

Produkcja win na Sycylii stanowi 14% ogólnej produkcji win włoskich. Ta największa wyspa na morzu Śródziemnym posiada więcej winnic, niż jakikolwiek inny włoski region. Jednak ze względu na przesunięcie akcentu z ilości na jakość, na Sycylii zarejestrowano ostatnio spadek produkcji do poziomu bliskiego poziomowi produkcji regionu Veneto.

O rosnącym statusie Sycylii wśród włoskich regionów winnych świadczy, między innymi, niedawne podniesienie do poziomu DOCG apelacji Cerasuolo di Vittoria, w której powstaje jasne, ale mocne wino czerwone, wytwarzane z winorośli odmiany Nero d’Avola. Sycylia posiada 23 strefy produkcji win klasy DOC i 1 strefę klasy DOCG.

 

FUNARO

Początek winnicy to rok 2003, kiedy to trzej bracia postanowili produkować wysokiej jakości sycylijskie wina z winogron wyłącznie własnej produkcji. Ich entuzjazm w połączeniu z cudownym klimatem, wyjątkową glebą, a także tradycyjne metody wytwarzania wina połączone z nowoczesnością doprowadziły do stworzenia wyjątkowego miejsca na ziemi Santa Ninfa.

85 hektarów winnicy położone jest w samym sercu regionu Trapani.

Zaangażowanie i poświęcenie właścicieli pozwoliło im na uprawę rodzimych odmian winogron, takich jak Catarratto, Grillo, Zibibbo, Nero d’Avola, Perricone oraz międzynarodowych Chardonnay, Mulle Thurgau, Sauvignon Blanc, Syrah, Merlot, Cabernet Sauvignon i Tannat.

W winnicy stosuje się uprawy ekologiczne, co jest wynikiem najwyższego zaangażowania i dbałości o środowisko naturalne.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody