Wina Piwnicy Smaków - region VenetoJeden z trzech regionów winiarskich północno - wschodnich Włoch. Ze względu na znakomite warunki do tworzenia wspaniałych win jest to jeden z najważniejszych regionów produkcji wina we Włoszech. Właściwe Veneto, czyli Wenecja Euganejska, to region rozciągający się od Wenecji na wschodzie po Veronę i jezioro Garda. Centrum regionu stanowi Verona oraz miejscowość Conegliano, gdzie mieści się najważniejszy we Włoszech ośrodek badawczy zajmujący się produkcją wina. Swego czau Veneto było jednym z najważniejszych regionów winiarskich, plasując się zaraz za Piemontem i Toskanią, obecnie niestety zostaje trochę w tyle, nawet za Sycylią.

W Veneto jest aż 25 apelacji i 73.600 hektarów winnic, które produkują prawie 8 milionów hektolitrów wina rocznie. Veneto to nie tylko ilość, ale i wysoka jakość.

Na wschód od jeziora Garda wkraczamy w królestwo szczepu Corvina. Na wzgórzach nad Weroną leży serce winiarskiego Veneto, najważniejsza apelacja win czerwonych czyli Valpolicella. Charakterystyczną cechą tutejszego terroir jest duża proporcja gleb bazaltowych (zwanych toar) oraz oczywiście wpływ pobliskiego jeziora Garda. Podstawowym szczepem jest tutaj Corvina Veronese, dająca wina wagi średniej, o mocno czereśniowych aromatach (niekiedy z nutą migdałów) i wysokiej kwasowości. Niektórzy producenci zaczęli działać poza systemem DOC, ponieważ jego założenia ograniczają udział odmiany Corvina do maksimum 70% i na dodatek wymagają dodawania cierpkich i ewidentnie gorszych winogron Molinara i Rondinella. Eksperymentuje się również z rzadkimi miejscowymi odmianami, takimi jak niezwykle taniczna Oseleta, Negrara, czy Croatina. Obecne przepisy DOC przewidują użycie 40-80% Corviny, 5-30% Rondinelli oraz do 15% Molinary i innych szczepów.

W zmianie wizerunku win Valpolicella niewątpliwie pomaga mit Amarone, zaliczanego do największych włoskich win. Amarone powstaje na skutek suszenia selekcjonowanych winogron na specjalnych matach przez około 4 miesiące. Ta typowa włoska technika podnoszenia zawartości cukru w moszczu, zwana  Appassimento, służy zwykle do wyrobu win słodkich, jednakże Amarone winifikowane jest jako wino wytrawne.

Słodkie, deserowe wino to Recioto Della Valpolicella. Jest to wino bardzo gęste, nieraz z nutą słodyczy od suszonych gron, zawsze jednak o wyraźnej kwasowości i mocnych garbnikach oraz wysokiej zawartości alkoholu (15-17%). W lutym następnego roku, po 4 miesiącach Appassimento, wysuszone kiście winogron poddawane są tłoczeniu, chłodnej maceracji oraz powolnej 45-50 dniowej fermentacji. Po tym okresie to bogate, o intensywnym zapachu rodzynek wino, przelewane jest do beczek, gdzie dojrzewa przez 4 lata. Tak więc, dopiero po 5 latach od zbiorów jest butelkowane i wprowadzane do sprzedaży. Ciekawostką jest to, że te bardzo esencjonalne i tęgie wina stanowią w Weronie ukoronowanie każdej uczty i wywodzą się bezpośrednio od greckich win sprowadzanych w średniowieczu. Istnieją świadectwa, że te słodkie wina znane już były w VI w. n.e. – Cassiodorus wspomina o winie Acinatico cenionym za swą słodycz na cesarskich dworach Italii.

Kolejnym winem produkowanym w regionie Veneto jest Soave, jedno z najlepszych włoskich białych win. Występuje ono w dwóch zupełnie różnych postaciach. Pierwsza - bardziej pospolita, łagodna, produkowana przez potężną Cantina Sociale, troszczącą się o jak największe zbiory. Druga - to "prawdziwe" Soave, które łączy aromat cytryn i migdałów, bardzo często produkowane przez wytwórców, którzy zdecydowali się działać poza systemem DOC.

Wśród białych szczepów dominują: Garganega, Trebbiano, Prosecco, Verduzzo, Pinot Grigio, Pinot Bianco, Chardonnay, Tocai Italico, Moscato, Malvasia, Sauvignon i Manzoni Bianco.

Region ten jest również największym producentem młodego wina Novello, które swą jakością każdego roku deklasuje obecne na naszym rynku podobne w charakterze wina z innego europejskiego kraju.

Veneto posiada 3 strefy produkcji win klasy DOCG: Bardolino Superiore, Recioto di Soave i Soave Superiore oraz 24 strefy dla win DOC (m.in. Valpolicella), aczkolwiek wiele ciekawych win powstaje jako IgT.


NICOLIS ANGELO & FIGLI

Winnica położona jest w samym sercu regionu Valpolicella, między małymi dolinami o łagodnym klimacie obiecującym wspaniałe wina. Ten zakątek ziemii, pełen bogactwa przyrody, powoduje fascynację winem i tutejszym terenem.

Historia rodziny Nicolis od dawna związana jest ze sztuką winiarską. W San Pietro in Cariano życie zawsze związane było z ziemią. Troska o naturę była ważna częścią życia mieszkańców. Ta wrażliwość przekazywana z ojca na syna została również przekazana przez seniora rodu dzisiejszym właścicielom winnicy. Od 1951 r. dokładają oni wszelkich starań, aby produkować wina światowej klasy i wytwarzać klasyczne wino Valpolicella. Każdy członek rodziny ma swoje zadania związane z winem – jedni skupiają się na dbałości o winnicę, inni na produkcji naturalnych i wyśmienitych win. Produkowana tutaj znakomita Valpolicella czy aromatyczne Bardolino obsypywane są licznymi nagrodami, m.in. złotym medalem na targach w Weronie w 2006 roku dla wina Seccal, czy złotym medalem w konkursie Mundur Vini w 2009 roku dla wina Amarone della Valpolicella.

 

CASA VINICOLA BENNATI

Winnicapołożona jest malowniczo w miejscowości Cazzano Tramigna w gminie Soave, niedaleko Werony oraz wzgórz Valpolicella. Jej historia sięga końca XIX w. Wtedy to jej założyciel, Antonio Bennati (zwany przez miejscowych Toni Recioto), zaczął produkować i sprzedawać pierwsze lokalne wina.

W 1920 r. syn Antonio – Annibale - kupił ziemie na północ od Cazzano, zarejestrował spółkę pod nazwą Cantine Bennati (Bennati Wineries) i tym samym obszar ten na stałe wpisał się na mapy typograficzne jako Cornale, gdzie do tej pory rodzina Bennati produkuje swoje wina.

Po drugiej wojnie światowej winnica rozwinęła się. Powstała linia I Gadi i pod ta nazwą produkowane są wszystkie znane wina Werony – Soave, Bardolino, Valpolicella, Amarone.

Pod koniec lat osiemdziesiątych już czwarte pokolenie rodziny Bennati zdecydowało się wprowadzić zmiany technologiczne w winnicy, miedzy innymi kupując beczki do rafinowania win czerwonych, co dało znaczny wzrost jakości produkowanych win. Rozsławili oni wspaniałe Soave, Valpolicellę czy Amarone otrzymując liczne nagrody i dyplomy za swoje wina.

 

LA CERIOLA

Winnica Podere alla Quercia di Facchin Fabio e Stenco Ornella - La Ceriola to posiadłość istniejąca od 1800 roku w regionie Veneto, na terenie DOC Colli Euganei (Wzgórza Euganejskie) niedaleko Padwy.

Żyzne i bogate w składniki mineralne gleby pokrywające te wzniesienia, będące dawno temu wygasłymi wulkanami, stwarzają idealne warunki do uprawy winorośli. Na charakter win niebagatelny wpływ mają także silne morskie wiatry.

Pierwsze świadectwa produkcji i handlu winem w tym rejonie pochodzą z pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem. Od tamtej pory winnice i wino stanowią nieprzerwanie część historii i kultury tego regionu. Sam wielki włoski poeta Francesco Petrarca uległ czarowi Wzgórz Euganejskich, nabywając w 1373 roku dom w miejscowości Arqua. Swój wybór tłumaczył później doskonałą jakością miejscowego wina.

Zgodnie z ogólnie przyjętą we Włoszech tradycją, również tutaj do obsadzania winnic wykorzystywano sadzonki różnych odmian winorośli. W ostatnich dziesięcioleciach kierując się względami bardziej racjonalnej uprawy, plantatorzy całkowicie przebudowali swoje winnice, zmieniając znacząco profil produkcji. Ta nowa tendencja została zapoczątkowana w rejonie Colli Euganei w latach sześćdziesiątych wraz z prowadzeniem upraw jedno-odmianowych. Przeważająca część winnic została wykorzystana pod uprawę następujących szczepów: Moscato, Tocai, Merlot i Cabernet. Ponadto wykorzystuje się tu wiele lokalnych odmian jak: Raboso, Tai i Serprina (miejscowe określenie Prosecco).

W czasie istnienia winnicy winiarze z rodziny Facchin borykali się z wieloma problemami i chorobami winorośli. Felice dziadek, zwany Fabio Wielkim, dzięki swojej kreatywności i zamiłowaniu do pracy i winogron, kupił nowe tereny i rozpoczął nowe uprawy.

Od 1989 roku czwarte już pokolenie rodziny Facchin zajmuje się uprawą winogron.

Z powodzeniem łączą oni pasję i najbardziej zaawansowane technologie w dziedzinie enologii.

Na początku nowego tysiąclecia winnica bardzo zmieniła się dostosowując do wymogów rynkowych dzięki współpracy z enologiem, Andrea Boaretti, rozpoczęli produkcję i obecnie specjalizują się w musującym winie Colli Euganei.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody