zajmujących powierzchnię 400 ha a większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilku lat?

Od 2009 roku wino produkowane w polskich winnicach można kupować w sklepach.

Poniżej kilka słów o najważniejszych regionach winiarskich w Polsce.

 


Region podkarpacki

To najważniejszy region winiarski w Polsce. Widoczne są tutaj 3 skupiska winiarskie – wokół Jasła i Dębicy; Rzeszowa oraz wokół Jarosławia i Przemyśla. Właśnie na Podkarpaciu, dzięki współpracy Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, wojewódzkiego urzędu marszałkowskiego i austriackiego konsula, powstał program szkoleniowy „Podkarpackie winnice”, naśladowany już w innych regionach.

To właśnie w Jaśle mieszka pionier polskiego winiarstwa  właściciel winnicy Golesz położonej w pobliżu ruin zamku Golesz – Roman Myśliwiec. Winnica Golesz ma 1,5 ha powierzchni i została założona w 1982 r. Pierwszym krzewem w winnicy była przywieziona z Jarosławia odmiana Ontario ale znajdziecie tu również odmianę Bianca i Perła Zali.

Podstawową działalnością gospodarstwa jest program testowania nowych odmian winorośli pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych.Wyniki prac doświadczalnych były wielokrotnie przedstawiane w programach edukacyjnych TVP, prasie ogrodniczej i publikacjach książkowych.

 


Region małopolski

W Krakowie swoją siedzibę ma Polski Instytut Winorośli i Wina, który wspiera, pomaga pasjonatom zakładać winnice, organizuje szkolenia sommelierów.

W Łazach koło Bochni ma miejsce jedna z najciekawszych inicjatyw winiarskich – doświadczalna winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego, założona w 2005 r. „Winnica nad Dworskim Potokiem” o powierzchni 3,3 ha. To tutaj ma powstać w tym roku wino lodowe. Aby się to udało potrzebne są odpowiednie mrozy, ok. -8 st. C, które przemrożą winogrona na krzakach. Wino lodowe to trunek ekskluzywny, bo ze 100 kg winogron uzyskuje się tylko około 10-15 litrów moszczu! Również z okolic Krakowa polskiemu winiarstwu przygląda się wybitny enolog, Wojciech Bosak.

 


Region zielonogórski

Tylko tutaj (i w Warce) po II wojnie światowej usiłowano produkować wino gronowe, wykorzystując tradycje winiarstwa niemieckiego. Od 2006 roku istnieje tutaj Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie. W Zielonej Górze można zwiedzać jedyne w Polsce Muzeum Wina.



Region dolnośląski

Region o najstarszych w Polsce tradycjach winiarskich, najdogodniejszym klimacie do uprawy winorośli i z największymi w Polsce winnicami. Rekordzistka jest winnica Miękinia Lecha Jaworka, która ma 16,8 ha. Powstała w 2000 r. jako hobby właściciela ale szybko jej powierzchnia powiększyła się a łagodny klimat pozwala na uprawę Rieslinga, Chardonnay, Gewurztraminera, Rulandera i Sylvanera.

W regonie dolnośląskim znajduje się położona najwyżej w Polsce, w Sudetach,  na wysokości 360 m n.p.m.,  winnica Stary Wielisław.

 


Kazimierz Dolny

W 2008 roku powstało tutaj Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Objęło ono patronat nad odnawiana winnicą zamku w Janowcu. Do stowarzyszenia należy już 20 właścicieli okolicznych winnic, m. in. Paweł Wieczorek, właściciel Winnicy Wieczorków.Towarzyszenie przygotowuje turystyczny szlak winiarski biegnący wzdłuż obu brzegów Wisły.


Winnice znajdują się również na Pomorzu, Kujawach, Mazurach, Podlasiu i Mazowszu. A jeśli nie wierzycie, że w Polsce północnej można tłoczyć dobre wino, spróbujcie tego z winnicy Kolonia Rusek koło Pasymia….



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody