Wina Piwnicy Smaków - region ApuliaPuglia (Apulia) to region położony na południowym wschodzie "włoskiego buta", mniej więcej na wysokości "obcasa". To obszar znany jako spichlerz Włoch, a podstawowe uprawy to oliwki i wino. Region jest odpowiedzialny za produkcje przeszło połowy całej produkcji oliwy we Włoszech. Uprawom sprzyja klimat znacznie łagodniejszy niż na Sycylii lub Kalabrii. Region ubogi w góry, przeważają wyżyny i niziny. Przez długi czas wina z Pugli nie miały dobrej opinii, większość produkcji była wykorzystywana na miejscu. A przecież w dalekiej przeszłości Apulia zwana była piwnicą Europy, zostawiając w tyle takie regiony jak Veneto czy Sycylię. Niestety wielkie tradycje winiarskie poszły w zapomnienie. Ostatnimi czasy jednak poczyniono tam spore inwestycje, co umożliwiło producentom znaczące poprawienie jakości produkowanych win.

Region Apulii można podzielić na dwa obszary uprawy winorośli, kreśląc linię na wysokości miast Brindisi i Tarent.

Tereny położone w części północnej to pagórki i wzgórza, charakteryzujące się umiarkowanym klimatem, który niekiedy - wysoko na płaskowyżu Murge – potrafi być nawet dość chłodny. Powstają tam wina wytrawne o średniej mocy, imponującej nucie owocowej, dobrej kwasowość i szerokim bukiecie. Do produkcji czerwonych win wykorzystuje się zazwyczaj rodzime szczepy Uva di Troia lub Bombino Nero oraz odmiany Montepulciano i Sangiovese. Wina białe powstają głównie z winorośli odmiany Verdeca, choć występują tu też inne szczepy takie, jak Bianco d’Alessano, Malvasia, Trebbiano oraz Bombino Bianco. W całym regionie prowadzone są wciąż eksperymenty z wykorzystaniem międzynarodowych odmian winorośli, zarówno jasnych - Chardonnay, Pinot Bianco i Sauvignon, jak i ciemnych -Cabernet, Merlot, Malbec, Pinot Nero i Syrah.

Na południe od linii Brindisi – Tarent leży Półwysep Salentyński, najdalej na wschód wysunięty punkt Włoch, na którym dominują niskie, pofałdowane wzgórza, rozciągające się pomiędzy Adriatykiem a Morzem Jońskim. Choć na Półwyspie Salentyńskim występują raczej wysokie temperatury, to jednak,  dzięki morskim prądom oraz lekkim podmuchom wiatru, nie ma tam skwaru,. Tradycyjnymi winami Półwyspu Salentyńskiego były zawsze mocne, ciemnoczerwone wina, powstające z winorośli odmiany Primitivo, Negroamaro i Malvasia Nera. Jednak ostatnio pojawia się coraz więcej świeższych win czerwonych i różowych, jak również niespodziewanie jasnych i owocowych win białych.

W przeszłości Primitivo było wykorzystywane głównie jako wino do domieszek, jednak nowe pokolenie producentów stworzyło trunek, który cechuje wysoka klasa i który w niczym nie ustępuje swemu amerykańskiemu odpowiednikowi. Primitivo, bliźniaczy szczep kalifornijskiego Zinfandela, pochodzi z Chorwacji. Tam nosi nazwę Crljenak Kaštelanski. Do Apulii trafił prawdopodobnie w XVIII wieku. Nazwa „primitivo” oznacza „najwcześniejszy”. Klasyczne Primitivo cechuje niezwykle wysoka zawartość tanin oraz alkoholu. W Mandurii jeden z wariantów Primitivo ma 18% alkoholu ale w przypadku win stołowych i jakościowych zawartość alkoholu jest obniżona do 14%.


Wśród wielu apelacji DOC, występujących w Puglii (25) wyróżnia się przede wszystkim Salice Salentino, oraz DOC Primitivo di Manduria.


Jednym z bardziej znanych winiarzy w Puglii jest Albano Carisi. Tak tak, ten sam Albano z duetu z Rominą Power. Jedno ze swoich najlepszych białych win nazwał "Felicita" (chardonnay i sauvignon blanc).

 

CANTINE DE FALCO

 

Winnica Cantine de Falco jest liderem produkcji wina w obszarze Salento od ponad pół wieku. Przez cały ten czas zachowała swoją tożsamość i rodzinną nazwę.  Dwa pokolenia połączyła jedna i ta sama pasja do wina.

Cantine De Falco to 20 ha winnic w obszarze Salento, niedaleko  Lecce. W tej części Apulii panują warunki szczególnie  dobre dla odmian Negroamaro, Malvasia, Primitivo oraz Nero di Troia.   Staranny dobór winogron oraz wielkie doświadczenie w produkcji wina wynikające z długiej, rodzinnej tradycji powodują, że produkowane są tutaj wina bardzo wysokiej jakości, cenione we Włoszech i za granicą.

Cały proces uprawy i produkcji jest bardzo tradycyjny, wyłącznie ręczny zbiór jak i ręczna selekcja pozwalają  zachować charakterystyczne walory winogron.

Wszystkie etapy produkcji nadzorowane są z wielką starannością, zaś  doświadczenie Salvatore de Falco oraz entuzjazm jego syna Gabriela dają firmie niezbędny  impuls do ożywienia i wzmocnienia pozycji firmy na rynku produkcji win. Cechą charakterystyczną ich produkcji jest przedłużenie maceracji tak długo jak to tylko możliwe aby wydobyć z winogron maksymalnie dużo aromatów oraz koloru.  Ponadto winnica wybrała raczej łagodne starzenie w beczkach i butelkach tak aby wydobyć miękkie, aksamitne taniny szczepów Primitivo i Negroamaro.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody