Francja, Region BordeauxNajbardziej znany na świecie region winiarski położony w południowo-zachodniej Francji, nad rzekami Dordogne i Garonna, które wpływają do Zatoki Biskajskiej. Znajduje się tam przeszło 7000 „chateaux” na obszarze 120 000 hektarów. Wytwarza się tu 10% całej francuskiej produkcji win i 26 % francuskich AOC. Rzeki wyznaczają trzy podregiony: Lewy Brzeg (Garonny), Prawy Brzeg (Dordogne) oraz tzw. "międzymorze", czyli znajdujące się między rzekami Entre-Deux-Mers. Najważniejsze cechy geografii regionu to płaski teren, umiarkowany morski klimat, średnia roczna wysokość opadów 900 mm oraz łagodne zimy. Takie warunki sprzyjają uprawie najznamienitszych szczepów winorośli: czerwone szczepy - cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, malbec, petit verdot; białe szczepy - semillon, sauvignon blanc, muscadelle.

Uprawę winorośli w regionie Bordeaux zapoczątkowali Rzymianie w I w. n.e. Ogromny wpływ na rozwój sprzedaży wina miała księżna Akwitanii Eleonora, która poślubiając normandzkiego władcę Henryka Plantageneta, przyszłego króla Anglii, otworzyła dla Bordeaux rynek angielski. Dopiero wojna stuletnia i wcielenie regionu do Francji wstrzymało intensywny eksport trunku. Po słabszych  dwóch stuleciach wina Bordeaux odkryli Holendrzy oraz kupcy hanzeatyccy.

Gdy w 1855 roku Cesarz Napoleon III zorganizował w Paryżu Wystawę Światową, zapragnął zaprezentować wszystkie winiarskie regiony Francji. Była to świetna okazja do sporządzenia odpowiedniej klasyfikacji win bordoskich. Dotyczyła ona głównie czerwonych win z półwyspu Médoc oraz białych z Sauternes. Kryterium oceny było dość obiektywne - o pozycji danego wina w hierarchii stanowiły statystyki handlowe i cena.

Wina podzielono na 5 klas (od pierwszego do piątego cru). Rangę premier cru otrzymały następujące posiadłości: Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux (wszystkie w Médoc) oraz Château Haut-Brion (w Graves). Ponadto słynne Château d'Yquem w Sauternes uzyskało jako jedyne rangę premier cru supérieur. W 1973 roku do rangi premier cru awansowała posiadłość Château Mouton-Rothschild, która słynie nie tylko z wyśmienitych win, ale także z etykiet projektowanych przez znanych artystów. Zamawiano je u takich sław świata sztuki jak m.in. Salvador Dali, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

Produkcję wina regulują surowe przepisy narzucone przez system Appellation d'Origine Contrôlée, w skrócie AOC lub AC (appellation controlee dosłownie oznacza nazwę zastrzeżoną). Tylko 35% win francuskich ma prawo oznaczać je tym znakiem. O jeden stopień niżej plasują się wina oznaczane skrótem VDQS (Vin Délimité de Qualité Supérieur) - około 1%. Trzeci szczebel jakościowy zajmują tzw. Vin de Pays (wina regionalne), których najwięcej produkuje się w regionie Langwedocja-Rousillion, dawniej nazywanym "winnym jeziorem" z powodu produkowanej tam olbrzymiej ilości nieoznakowanego wina.  Reszta to wina stołowe Vin de Table (35%).

W całej Francji jest ponad 350 AC, z czego w samym regionie Bordeaux aż 57. AOC jest elementem francuskiej klasyfikacji gwarantującej pochodzenie wina z obszaru o dokładnie wyznaczonych granicach. Jej celem jest zapewnienie autentyczności wina i nie zawsze jest wyznacznikiem jego jakości. Koncepcja AC powstała po I Wojnie Światowej, ugruntowała się w dzisiejszej formie po roku 1935 i miała za zadanie m.in. zapobiec produkcji tanich imitacji wielkich win.




Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody