Francja, Region ChablisChablis leży na północy Burgundii, w departamencie Yonne. Nazywane jest również złotymi wrotami Burgundii, od winogron, których kolor jest jednym z najbardziej błyszczących i słonecznych. Mała wioska (niespełna 3 tys. mieszkańców) to najbardziej wysunięty na północ okręg w Burgundii, gdzie produkowane są wyłącznie wina białe, dalej na północ jest jedynie Szampania. Chablis stało się synonimem doskonałego białego wina. To właśnie tu, rodzi się uznawane przez wielu znawców za najwspanialsze na świecie chardonnay. Chardonnay swą nazwę ma zawdzięczać wiosce o tej samej nazwie w okolicach Mâcon (południowa Burgundia), choć nie jest pewne, czy to przypadkiem nie szczep dał imię wiosce.

Początki produkcji wina sięgają czasów Galii, ale dopiero mnisi zakonu cystersów z opactwa Pontigny w XII wieku upowszechnili uprawę chardonnay na tych terenach, a miejscowe wino zaczęło być popularne w Paryżu.

W Chablis jest chłodno, a kontynentalny klimat i częste wiosenne przymrozki doprowadzają winiarzy do szewskiej pasji. Mimo,  iż chardonnay jest odmianą odporną na niskie temperatury, w okresie kwiecień-maj, kiedy nierzadko spada ona poniżej zera, w całej okolicy Chablis robi się bardzo nerwowo. Wszyscy wtedy podgrzewają winorośle lub rozpylają mgłę wodną, tworzącą lodową powłokę a jednocześnie ochronę młodych pędów.Bardziej surowe niż w pozostałych regionach Burgundii, północne warunki i wyjątkowe podłoże (wapienie z przed 180 mln lat, a wśród nich skorupiaki i skamieliny rozgwiazd) wpływają na charakter wina. Miejscowe chardonnay wyróżnia się szczególną kwasowością i mineralnością.

Chablis dzielimy na cztery kategorie: Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru, Chablis Grand Cru.

Petit Chablis powstaje z winorośli rosnących na "gorszym" podłożu gleby z wapieniem portlandzkim. To często bardzo wartościowe chablis choć rzadziej wyjątkowe. Należy je pić schłodzone w ok. 10 st.C i młode. Kolor ma jasny, zielonkawy. To wino wytrawne, lekkie, rześkie. Zachwyca kwiatowymi aromatami, wyczuwalne są również aromaty limonki, świeżych ziół oraz trawy cytrynowej. Polecane do soli, małży, ryb smażonych, koziego sera.

Chablis ponad połowa wszystkich winnic), zwane też village- wino o barwie żółtawozielonej, wytrawne, delikatniejsze, ale z większym charakterem. Wino to, jeśli pite młode, jest bardzo żywe i pełne silnych aromatów owocowych (brzoskwinie), w smaku jest tłuste i pełne minerałów. Należy podawać je w temp. 8-9 st.C, do owoców morza, łososia, pstrąga, koziego sera. Swoje walory osiąga po ok. 2 latach, może leżakować w butelce nawet 10 lat z czasem zyskując na złożoności bukietu. Dobre na aperitif, z owocami morza, ostrygami.

Chablis Premier Cru- zalicza się do niej 40 plantacji. Swój potencjał osiąga czasem po ok. 10 latach, dobre do picia po 2-4 latach, jest bardziej złożone i wyraziste, charakteryzują je aromaty miodu, akacji. Wino jest otwarte, czyste i delikatne, ze świeżymi aromatami grejpfruta lub owoców o białym miąższu. Nie jest to wino bujne, ale smak długo pozostaje na podniebieniu. To wino wytrawne, pełne, okrągłe o kolorze złocistym z zielonymi refleksami. Do podawania w 12 st.C. Komponuje np. z langustą.

Chablis Grand Cru to ok. 100 ha najlepszych w Chablis siedlisk – Jedynie 7 winnic ma prawo do tytułu grand cru. Gotowe do picia 3-8 lat od zbiorów. Jasnozłoty kolor o pięknym blasku, krzemiennym bukiecie, złożone i najbardziej wyraziste. Wino z nosem mineralnym, owocowym, delikatny posmak drzewny. Bogaty, z długim wykończeniem. Okrągłe, ekskluzywne, złożone. Serwować w 12 st.C. Polecane np. do filetu z soli, homara.

Dobre roczniki Grand Cru można przechowywać nawet 15-30 lat. Starsze roczniki Grand Cru i Premier Cru, co jest wyjątkiem wśród białych win, zalecamy dekantować.



DOMAINE LOUIS MOREAU

 

Louis Moreau to młody, dynamiczny oraz niezwykle ambitny właściciel Domaine Louis Moreau.     W lipcu 2011, został mianowany nowym prezesem Union des GrandsCrus de Chablis. Właśnie w ten sposób można scharakteryzować Louis'a, kolejnego przedstawiciela klanu, którego winiarskie korzenie sięgają początków XIX-go wieku. Obecnie produkcją najwyższej jakości win Chablis zajmuje się już 6 pokolenie. Początek ich przygody z winem to rok 1814 , kiedy to Joseph Moreau osiadł w Chablis. Pierwotnym jego zawodem było bednarstwo. Ślub z córką miejscowego winogrodnika i negocjanta uczynił go ważnym i cenionym członkiem społeczności w Chablis. Kolejne generacje właścicieli rozwijały winnicę. Obecnie, na 70 ha, są oni właścicielami 5 parceli Grand Cru, w tym jednej będącej monopolem (Chablis Grand Crudes Hospices Les Clos nabytej  już w 1904 roku), a także wielu parceli z Petit Chablis, Chablis i Chablis Premier Cru.

Wszystkie chablis wychodzące spod ręki rodziny Moreau mają wspólna cechę, a mianowicie mistrzowską równowagę pomiędzy charakterystyczną dla Chablis mineralnością, a delikatnie i przyjemnie zaokrąglonymi subtelnościami cytrusowymi.

Chablis i Chablis 1er Cru powstają w kadziach ze stali nierdzewnej, by lepiej wyrazić mineralność i delikatność tych win. Grand Cru , zaś swoje aromaty zawdzięcza umiejętnemu użyciu beczek dębowych.



Plan połączenia "Emart" Sp. z o.o. i Piwnica Smaków Sp. z o.o.

brak zgody